Doradztwo zawodowe

Młodzież klas 7 i 8, w naszej szkole, objęta jest profesjonalną pomocą doradczą umożliwiającą kształtowanie kreatywnych postaw, celem aktywnego wejścia na rynek pracy.

Aktualny rynek pracy stawia coraz wyższe wymagania absolwentom w zatrudnieniu. Realizacja programu wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego jest bardzo istotna we właściwym przygotowaniu uczniów do racjonalnych decyzji edukacyjno – zawodowych. To właśnie w klasach 7-8 uczeń podejmuje swoje pierwsze bardzo ważne decyzje dotyczące swojej kariery zawodowej. Tu dokonuje najważniejszych wyborów dalszego kształcenia – czy to będzie liceum ogólnokształcące, czy technikum, a może szkoła branżowa.

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego  obejmuje ogół działań podejmowanych przez szkołę w celu przygotowania uczniów do wyboru dalszego kierunku kształcenia i zawodu, wejścia na rynek pracy oraz załagodzenia złego startu życiowego młodzieży.

Praca doradcy zawodowego w ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego ma charakter planowych działań obejmujących indywidualną i grupową pracę z uczniami, rodzicami i nauczycielami.

Podstawę prawną Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego stanowią następujące dokumenty:

• Statut Szkoły
  • Program Profilaktyczno-Wychowawczy Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim
  • Ustawa  o systemie oświaty z 2004 r. tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. nr 256 poz. 2572 z późniejszymi zmianami.

Do głównych celów WSDZ należą: przygotowanie młodzieży do podejmowania trafnych decyzji życiowych i zawodowych (aktywizacja zawodowa uczniów),pomoc i wsparcie w tworzeniu swojej przyszłej drogi kariery zawodowej w  szczególności drogi kariery edukacyjnej, wpływanie na postawy młodzieży wobec rynku pracy i pracodawców, wspieranie rodziców i nauczycieli w podejmowanych przez nich działaniach doradczych na rzecz młodzieży.

Realizując poszczególne cele WSDZ staramy się włączyć w ich urzeczywistnienie poszczególnych nauczycieli szkoły podstawowej m.in. wychowawców poszczególnych klas, pedagoga i psychologa szkolnego, nauczyciela bibliotekarza, nauczyciela informatyka, nauczyciela techniki oraz nauczyciela wiedzy o społeczeństwie.

Uwzględniając cele wytyczone w WSDZ staramy  się również włączyć do ich zrealizowania instytucje wspierające WSDZ tj. Powiatowy Urząd Pracy w Mińsku Mazowieckim, Poradnie Pedagogiczno- Psychologiczną w Mińsku Mazowieckim, okoliczne zakłady pracy.

Program Wewnątrzszkolnego Systemu  Doradztwa  Zawodowego swoim działaniem obejmuje  następujące obszary: pracę z klasą, indywidualną pracę z uczniem, pracę z rodzicami i pracę z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.

Ze względu na to, że program będzie realizowany we wszystkich klasach szkoły podstawowej, metody i formy jego wykonania staramy się dobrać i dostosować do  możliwości, zainteresowań i wieku uczniów; są to m. in. spotkania z klasami, spotkania indywidualne z uczniami, lekcje zawodoznawcze, wycieczki do okolicznych  zakładów pracy, spotkania z przedstawicielami poszczególnych instytucji tj. PPP, Urząd Miasta i Gminy, konkursy,  Giełda Szkół, targi edukacyjne oraz wycieczki.

Barbara Szmidt