Kodeks praw patriotycznych

Polaku, musisz!, Dekalog patrioty, Kodeks praw patriotycznych – to tylko niektóre tytuły prac wykonanych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim w ramach realizacji kolejnego zadania projektu Szkoła młodych patriotów.

Otrzymaliśmy 40 bardzo ciekawych Kodeksów praw patriotycznych wykonanych przez uczniów klas IV-VI oraz II i III gimnazjum. Pomysłowość młodzieży nie zwiodła. Niektóre prace były bardzo oryginalne. Na uwagę zasługuje kodeks pięknie spisany na… okiennej rolecie ozdobionej biało – czerwonym kotylionem. Inne prace też przykuwają wzrok, ponieważ widoczne są na nich symbole i barwy narodowe. Forma nie jest jednak najważniejsza. Liczy się treść, a ta jest bardzo mądra. Wyłania się z niej obraz idealnego Polaka.

Według uczniów patriota to ten, który kocha ojczyznę, a swoją miłość wyraża w różnorodny sposób. Zgłębia polską historię i kultywuje pamięć o bohaterach. Posługuje się piękną polszczyzną i dba o jej poprawność, bo przecież to nasz język ojczysty. Uczniowie zaznaczyli również, że szanowanie symboli narodowych, wywieszanie flag podczas narodowych świąt i właściwa postawa, gdy brzmi państwowy hymn, to oczywisty obowiązek. Niezbędne jest więc wychowywanie dzieci w duchu patriotyzmu. Należy brać czynny udział w wyborach, a w razie konieczności – walczyć w obronie ojczyzny, bo wzorowy Polak nie pozostaje obojętnym na jej los.

Wielu z uczniów zwróciło uwagę na aspekty dnia codziennego. To bardzo ważne, przecież Polakiem jest się zawsze, nie tylko podczas narodowych świąt. W kodeksach dzieci czytamy więc, że patriota dba o zdrowie swoje i innych. Walczy z własnymi słabościami i nigdy się nie poddaje. Wkłada w to co robi całe swoje serce. Jest uprzejmy, zaangażowany w sprawy społeczne i zawsze chętnie udziela pomocy potrzebującym. Szanuje cudzą własność, jego cechą jest uczciwość i prawdomówność. Dba też o polską gospodarkę: wybiera polskie produkty i wspiera lokalne przedsiębiorstwa. Troszczy się o dobre imię Polski i Polaków za granicą.

Treści zawarte w Kodeksach praw patriotycznych wykonanych przez młodzież Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim są wystarczającym dowodem na to, że uczniowie dobrze wiedzą czym jest patriotyzm. Rozumieją, że to wartość szczególnie ważna, a nie tylko pojęcie, o którym słyszą na lekcjach historii czy języka polskiego.