Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość ustanowiona przez UNESCO i obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie od 1995 roku. UNESCO postanowiło stworzyć Światową Stolicę Książki. Pierwszą został Madryt, a w 2016 roku Wrocław.

Co daje nam czytanie książek, skoro w dobie Netflixa i Internetu każda informacja jest na wyciągnięcie ręki? Cóż, nasze mózgi są jak… mięśnie, a dobra lektura to dla nich niezawodny sposób na umysłową gimnastykę. Dlaczego warto o to zadbać? Jak dowodzą neurolodzy, nasze mózgi również potrzebują “siłowni” i ćwiczeń! Aby zachować sprawność umysłu, musimy dostarczać im regularną dawkę wyzwań, a tak się składa, że jedną z najlepszych form trenowania mózgu jest czytanie książek.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami. Święto ma nawet swój hymn – wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.

W naszej szkole w dniach 23 i 26.04 zostało zorganizowane spotkanie poświęcone temu wydarzeniu. Bibliotekę odwiedziły klasy: 1c, 1d, 2a, 2b, 3b, 3c, 4b. . Wysłuchały ciekawostek o powstaniu książki, jej ewolucji, a także hymnu książki oraz obejrzały filmik poświęcony temu zagadnieniu.