Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik

Uczniowie klas 6a i 6b odwiedzili wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć współczesną Warszawę. To interaktywne Muzeum Powstania Warszawskiego upamiętnia największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Powstanie 1944 roku, bo o nim mowa, na zawsze zmieniło oblicze stolicy Polski i przekonali się o tym zwiedzający.

Oglądana przez uczniów multimedialna ekspozycja oddała atmosferę powstańczej Warszawy, pokazała nie tylko militarne dzieje 63 dni walk i życie codzienne ludności cywilnej, ale także opisała powojenny terror komunistyczny. Spacerując z powagą po granitowym bruku, wśród gruzów zniszczonej stolicy, uczestnicy wycieczki wysłuchali opowieści powstańców i obejrzeli powstańcze pamiątki. Zrozumieli, jak się czuli przemieszczający się  kanałami żołnierze i zobaczyli z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie „Miasto Ruin”. Postawa uczestników wycieczki była stosowna do miejsca.

Uczniowie zwiedzili także przylegający do Muzeum Park Wolności. Zwrócili szczególną uwagę na Mur Pamięci, na którym wyryto blisko 11 tysięcy nazwisk poległych w Powstaniu żołnierzy.

Kolejnym etapem wycieczki było odwiedzenie Centrum Nauki Kopernik, w którym uczniowie mieli okazję oglądać wystawę nt. Ziemi. Można było m.in. zapoznać się z technologiami wykorzystanymi do obserwacji Ziemi z kosmosu, odkryć tajniki GPS oraz dotknąć Kosmosu podziwiając eksponaty w postaci kolekcji meteorytów.

Szóstoklasiści obejrzeli również film edukacyjny "Voyager: niekończąca się podróż". Prezentowany film nawiązywał do zagadnień objętych podstawą programową, ale przede wszystkim rozbudził ciekawość do eksplorowania Wszechświata.

Ewa Borysiuk

Aleksandra Samociuk