7. Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

Gdy czujesz się samotny, zawstydzony czy smutny - sięgnij po książkę.

Czytanie łączy, czytanie zbliża, czytanie pomaga - takie hasła towarzyszą obchodom Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii, które jest obchodzone 14 listopada. Biblioterapia to inaczej trapia zajęciowa wykorzystująca materiały czytelnicze w celu rozwiązywania problemów osobistych, życiowych, emocjonalnych. Odmianą biblioterapii dla dzieci jest bajkoterapia.

W naszej szkolnej bibliotece uczniowie z klas: 1a, 1b, 1c, 1d, 2a, 2b, 2c, 3b, 5a oraz 7d mieli okazję uczestniczyć w słuchowiskach z cyklu "Mądre bajki z całego świata", które niosły przesłanie dotyczące różnych aspektów życia społecznego. Silniejszy pomaga słabszemu, rodzice kochają swoje dzieci, ten, kto ma, dzieli się z tym, który nie ma. Ten, kto nie wie, bierze pod uwagę zdanie tego, który wie. Jeśli deklarujemy sobie przyjaźń, to powinniśmy być wobec siebie niezawodni, nikt nie powinien czuć się samotny... Długa jest ta lista, a dotyczy wartości i postaw, które podzielamy, reprezentujemy niezależnie od kultury i miejsca zamieszkania. Pomimo światowych napięć i kryzysów tak naprawdę więcej nas - mieszkańców współnej planety, ze sobą łączy niż dzieli.

Mądre bajki były zprezentowane po to, aby nie zapomnieć, że ktoś bardzo daleki może być nam bardzo bliski.

Aleksandra Samociuk

Katarzyna Skorowska