Narodowe czytanie

"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania. Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list zachęcający do czytania.

Akcja czytelnicza, przeprowadzona 12 września 2023 roku, została entuzjastycznie przyjęta przez słuchaczy naszej szkoły. Wzięły w niej udział klasy: 1b, 2a, 4a, 5c, 6a oraz świetlica szkolna. Uczniowie wysłuchali fragmantów powieści oraz obejrzeli urywki filmu.

Tegoroczna lektura pogłębiła myśli zaangażowanych w akcję, w jaki sposób współcześnie odczytujemy historię narodu polskiego i jak o niej pamiętamy. Dla społeczności SP 4 w Mińsku Mazowieckim retrospekcja w powieści do wydarzenia powstania styczniowego jest szczególnie bliska, gdyż placówka nosi imię Powstańców Styczniowych. Powstańczy czyn sprzed stu sześćdziesięciu lat umocnił przekonanie współczesnej młodzieży o podstawowym prawie każdego narodu - do własnej wolności. Wydarzenie to jest ważnym dziedzictwem historycznym, "Nad Niemnem" to jeden z najważniejszych utworów podejmujących tematykę powstania styczniowego.

Aleksandra Samociuk

Katarzyna Skorowska