• Odwiedziny: 3151904

„Przyjaźnię się z książką i przekraczam granice wyobraźni”

„(…) Książka jest paszportem do świata, paszport ten pozwala przekraczać granice czasu i przestrzeni, przynosi człowiekowi radość i przyczynia się do jego rozwoju. Dla czytelnika książka może być wiernym towarzyszem życiowym, inspiratorem marzeń albo źródłem mądrości. Czytelnik jest obdarzony wolnością tematu, jak i wyznaczania celu swej lektury, dzięki temu książka staje się środkiem uprzywilejowanego komunikowania z innymi ludźmi.(…)”

Leon Marszałek, „Paszport do świata”

Wakacje to okres, w którym dzieci i młodzież nie korzystają z biblioteki szkolnej. To jednocześnie przerwa od zajęć, w trakcie której niepewna jest realizacja wyjazdów. Zdarza się, że uczniowie fizycznie nie mogą pojechać do wymarzonych wakacyjnych miejsc i nie są pewni, czy będą mogli udać się tam w najbliższej przyszłości, więc możemy zorganizować to inaczej… Biblioteka zaproponowała stacjonarnie spędzającym wakacje dzieciom wybranie się do książkowej krainy wyobraźni, a korzystającym z  wyjazdu – po prostu spakowanie jej do walizki. Realizacja akcji jest niewielkim krokiem, który nauczyciel bibliotekarz może uczynić, by zadbać o podtrzymanie czytelniczej aktywności w czasie wolnym od szkolnych zajęć. Jednak kolejna edycja projektu „Paszport czytelniczy” pokazała, że warto podsuwać dzieciom takie pomysły.

9 listopada, już po raz drugi, w bibliotece szkolnej podsumowano wakacyjną akcję czytelniczą. Dwudziestu ośmiu miłośników książek okazało „Paszporty czytelnicze 2021/2022” i odebrało nagrody ufundowane przez bibliotekę szkolną oraz firmę Merci. Czytanie to przyjemność, tym bardziej upominek za to. Na wszystkich buziach zagościł szczery uśmiech.

Część paszportów była kolorowo ozdobiona. Oprócz wypisania tytułów, przyjaciele książek oceniali każdą z nich oraz wskazywali wakacyjne chwile, które chcieliby zapamiętać na zawsze. Były to: plaża i nurkowanie w Chorwacji, kąpiel w morzu i jeziorze, wyprawa pod namiot, wycieczka do parków rozrywki, spotkania z kolegami, kot siedzący na książce…

Paszporty trafiły do rąk uczniów z klas I-III. Najgorliwszymi czytelnikami okazali się:

klasa 2d:

4 tytuły:

Sofia Chuiko

Zuzanna Lewandowska

Dziękujemy za udział w projekcie!

Zapraszamy do wyruszenia w kolejną wakacyjną podróż z książką!