Pierwsze abecadło - książką połączeni

Wyprawka Czytelnicza dla pierwszaka

4 listopada uczniowie klas pierwszych (klasa 1a, 1b, 1c, 1d) otrzymali ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka, pięknie wydaną książkę  „Pierwsze Abecadło”.

Książka zaprasza do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu czerpania przyjemności z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

„Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Czytelnicy znajdą w niej utwory poetyckie i prozatorskie, np:

• Tadeusz Kubiak „Ja jestem książka”
  • Małgorzata Musierowicz „Kurczak”, „Boję się”
  • Janusz Korczak „Legenda o pieśni”
  • Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł”
  • Jan Twardowski „Dwa święta” (w: „Nowe patyki i patyczki”)
  • Małgorzata Strzałkowska „Czterolistna koniczynka”
  • Anna Onichimowska „Prawie się nie boję”
  • Rafał Kosik „Amelia i Kuba”
  • Danuta Wawiłow „Spacer”

Ilustracje do książki stworzyła Iwona Chmielewska – artystka o niezwykłej wrażliwości i dorobku twórczym, znana i ceniona także za granicą (m.in. nagrodzona kilkukrotnie najważniejszą nagrodą dla ilustratorów – Bologna Ragazzi Award). Przygotowany przez nią alfabet zachwyca swoją estetyką, ale też rozbudza w dzieciach ciekawość do poznawania liter i nauki czytania, pobudza do myślenia i zachęca do własnej aktywności twórczej.

Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej pierwszoklasiści znajdą ponadto broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.

Z pewnością podarunek umili dzieciom i ich rodzinom wspólnie spędzony czas, przez co przyczyni się do budowania trwałych więzi.