Szkoła Podstawowa nr 4 im. Powstańców Styczniowych

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3168899
    • Do końca roku: 231 dni
    • Do wakacji: 38 dni
  • Jadłospis

Pochłonięci przez książki

O tym, jak ważne jest sięganie po lekturę od najmłodszych lat, nie trzeba nikogo przekonywać. 

25 października 2022 r. uczniowie, nauczyciele i pracownicy administracji, obsługi naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji “Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu”. Wydarzenie było realizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej “Cała Polska czyta dzieciom”.  

 

Uczniowie klas 4-8 czytali w budynku szkolnym ze względu na deszczowa aurę. Oddali się lekturze w salach lekcyjnych, na korytarzach szkolnych poszczególnych pięter przez 10 minut (a dzięki wspaniałomyślności pasjonujących się czytaniem nauczycieli, nieco więcej), pracownicy administracji i obsługi – w miejscach swojej pracy. Każdy czytał to, co lubi, bo to sprawia przyjemność. Uczniowie nieczytający samodzielnie korzystali z przygotowanej strefy w bibliotece szkolnej, gdzie mogli posłuchać z dykcją czytanych tekstów. Specjalnie na tę okoliczność, zostali zaproszeni goście, przedstawiciele różnych sektorów zawodowych:

Urzędu  Miasta Mińsk Mazowiecki – p. Katarzyna Trojanek,

Policji –  p. Tomasz Okniński,

Straży Pożarnej – p. Wojciech Boruc,

Nadleśnictwa – p. Izabela Kaźmierska.

Na zaproszenie szkoły odpowiedzieli również Rodzice uczących się w naszej szkole dzieci:

p. Małgorzata Kucharska – lekarz stomatolog,     

p. Marek Czyżkowski – lekarz kardiolog,

p. Bernard Orłowski – nauczyciel wychowania fizycznego, 

p. Katarzyna Borys – mama Oli z klasy 3c.

W akcję czytelniczą żywo włączyła się też Pani Wicedyrektor – p. Monika Halagiera – nauczyciel języka polskiego.

 

Miło było posłuchać czytających z wielką pasją i zaangażowaniem Gości. Odwiedzili oni nie tylko przystrojoną bibliotekę, ale także poświęcili swój czas w zerówkach oraz świetlicy. Najmłodsi słuchacze z chęcią, ciekawością i podekscytowaniem wysłuchali różnorodnych utworów wybranych przez zaproszone osoby. Dodatkową atrakcją dla dzieci były przyniesione przez Gości artefakty związane z ich pracą: strój strażaka do gaszenia pożarów, narzędzia stomatologiczne, stetoskop… Dzieci zadawały wiele pytań osobom czytającym, np. o swoje ulubione utwory, charakter pracy. I tak wywiązywała się przyjemna dla obu stron pogawędka…

 

Trzeba przyznać, że od dnia poprzedzającego wydarzenie, a zwłaszcza we wtorek od samego rana, szkolną bibliotekę oblegały tłumy wypożyczających książki. Akcja informacyjna o wydarzeniu trwała od 19.10.2022 r. została zamieszczona na stronie internetowej szkoły, Facebooku. Dodać należy, że w holu na parterze, przy wejściu do biblioteki, w świetlicy, a także w niektórych salach lekcyjnych, znajdowały się informacje i dekoracje zachęcające do udziału w „Przerwie na czytanie”.

 

Tego pamiętnego dla mińskiej „Czwórki” dnia, okazało się, że wspólne czytanie może przynieść  radość i sprawić wiele przyjemności wszystkim „zaczytanym”. Tak więc cele akcji, czyli m. in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży – zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu, zachęcenie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu, oraz integracja ze środowiskiem lokalnym, zostały osiągnięte – BRAWO WY!!!  

 

Wyrażam swoją wdzięczność uczniom naszej szkoły za liczny udział w tej pięknej ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji, za zapał, za dekoracje… Podziękowania kieruję także do propagatorów, zaangażowanych w akcję wychowawców, którzy własnoręcznie, wspólnie z uczniami przygotowali gazetki w salach z fragmentami książek lub cytatami, do Dyrekcji, która zachęcała do koordynowania „bicia rekordu w czytaniu”.  Mam nadzieję, że codzienne czytanie stanie się nawykiem nie tylko naszych uczniów, bo jak powiedziała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

 

Spotkajmy się za rok, nie tylko za rok, na przerwach przy … książkach!