29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania oraz Światowy Dzień Serca

Co roku nasza szkoła bierze udział  w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, w tym roku dołaczyliśmy także do Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z sercem” zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 33 w Bytomiu (reprezentowaną przez bibliotekarkę Mgr Małgorzatę Ficoń) oraz Szkołę Podstawową im. Powstańców Śląskich w Tworogu (reprezentowaną przez Mgr Izabelę Kowal – nauczycielkę biologii i przyrody).

Główne cele akcji to promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, a także poszerzanie ich wiedzy na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas: 1a, 1b, 2d, 3a, 3d oraz 8d, którzy z zainteresowaniem obejrzeli scenki w wykonaniu uczniów klasy 0b i 1c przygotowanych przez Panie Dorotę Cymbalińską i Katarzynę Duszczyk oraz uczennice klasy 8a przygotowane przez Panią Izabelę Głażewską.

Dzięki udziałowi w akcji obejrzeliśmy model serca, poznaliśmy jego budowę oraz wyrobiliśmy poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie. Dowiedzieliśmy się także jak przebiegają studia medyczne, uzyskanie specjalizacji, praktyka i praca lekarza.

Do promocji czytelnictwa i książek podejmujących tematykę serca — jego budowy, znaczenia, schorzeń i czytelnictwa wykorzystaliśmy przygotowane przez organizatorów akcji zestawienie bibliograficzne zawierające m.in. beletrystykę dla dzieci i młodzieży.

Wyjątkowe podziękowania kierujemy do naszego gościa Pana Marka Czyżkowskiego - kardiologa, a prywatnie Taty naszych uczniów, który opowiedział nam o czynnikach wpływającychna pracę układu krążenia oraz wyjaśnił nam znaczenie prawidłowego odżywiania oraz aktywności fizycznej dla zdrowia.

Jest to pierwsza edycja tej wartościowej akcji, ale mamy nadzieję, że będzie kontynuowana i z ogromną radościa przyłączymy się do kolejnych edycji.

oprac. MG