Szkoła Podstawowa nr 4 im. Powstańców Styczniowych

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3177179
    • Do końca roku: 226 dni
    • Do wakacji: 33 dni
  • Jadłospis

Klasa VI a z wizytą w królewskiej galerii

Wszystkie muzea świata chciałyby mieć w swoich zbiorach dwa niezwykłe obrazy, które ponad 200 lat temu kupił ostatni król Polski – Stanisław August Poniatowski. Wiemy, że był on miłośnikiem i mecenasem sztuki, dlatego dziś możemy podziwiać malarskie arcydzieła. Dwa z nich wywarły na nas szczególne wrażenie. Dziewczyna w iluzjonistycznej ramie obrazu oraz Uczony przy pulpicie Rembrandta to dzieła wyjątkowe. Dlaczego? Malarz podjął się nie lada wyzwania: postanowił zbudować na dwuwymiarowej desce silną sugestię trójwymiarowego świata. Artyście udało się nawet coś więcej : przekroczyć granice obrazu
i - w rezultacie – zaskoczyć widza tak, aby nie miał pewności gdzie zaczyna się, a gdzie kończy namalowana rzeczywistość. Otóż dziewczyna opiera ręce na ramie tak, że „wychodzi” z obrazu, a jej palce są już po naszej stronie. Sprawia wrażenie żywej. Bohater kolejnego malowidła siedzi przy otwartej księdze. Mamy wrażenie, że poruszają się jej karty. Mędrzec pogrążony jest w myślach, a my – przez krótką chwilę – myślimy, że przebywa z nami w tej samej przestrzeni. Pomyśleć, że w 1641 roku Rembrandt tworzył iluzje, których
nie powstydziłoby się współczesne kino 3D.

            Obrazy malowane przez mistrza Canaletto to kolejny przystanek w malarskiej podróży. Podziwialiśmy dzieła przedstawiające najpiękniejsze budynki XVIII – wiecznej Warszawy odtworzone przez artystę z niezwykłą pieczołowitością. Wszystkie zostały zgromadzone w obszernej zamkowej Sali Prospektowej.

            Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym namalowany przez Marcella Bacciarellego był ulubionym obrazem ostatniego króla Polski. My już wiemy dlaczego. Otóż władca lubił ujęte na nim ciepłe spojrzenie zdradzające jego dobroć, tudzież uroczy, delikatny uśmiech. Nie można nie zauważyć też wytworności i elegancji sportretowanej postaci.

            Twórczość Jana Matejki krzepiąca serca Polaków w czasach, gdy Polski nie było
na mapach Europy to ostatni temat naszej wyjątkowej lekcji historii sztuki. Obraz Batory pod Pskowem i Konstytucja 3 Maja skłoniły wszystkich do refleksji nad historią naszego kraju. Okazało się też, że niektórzy uczniowie dobrze znają okoliczności towarzyszące uwiecznionym w malarstwie wydarzeniom.

            Gorąco polecamy niezwykłe lekcje historii sztuki organizowane w Zamku Królewskim w Warszawie. Niezapomniane wzruszenia i przeżycia estetyczne gwarantowane!

                                                                           Monika Halagiera