Fascynujący leśny świat

Czy wiecie, że samiec sarny szczeka, a pani łoś nosi brodę? Potraficie odróżnić gwizd gila od złowrogiego krzyku sokoła? Jeśli nie – musicie odwiedzić Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Dnia 28 października, punktualnie o godzinie 11.00 klasa VIa pod opieką pani Agnieszki Szostak i pani Moniki Halagiery rozpoczęła niezwykłą podróż w głąb leśnego świata. W muzeum uczniowie oglądali okazy fauny. Były imponujących rozmiarów łosie, nieco mniejsze jelenie i sarny pilnujące młodych. Po drzewach hasały rude wiewiórki, a w trawie można było wypatrzeć lisy, borsuki i bobry budujące swoje żerenie. Pod drzewem przykucnął dumny wilk odpoczywający po polowaniu. Już wiemy, że nie taki on straszny, jak go malują. Na pewno nie zjada dziewczynek w czerwonym kapturku, nie gustuje też w ich babciach. Te i inne mity o leśnych drapieżnikach obaliła wspaniała pani przewodnik, która snuła piękne opowieści o mieszkańcach polskich lasów. Druga część niezwykłej lekcji biologii miała formę warsztatów. Uczniowie oglądali pod mikroskopem skrzydła ważki, odnóża pajęczaków, a nawet oko muchy.

Centrum Edukacji Leśnej Celestynów to wspaniałe miejsce dla wszystkich miłośników przyrody. Po tak interesujących zajęciach nikomu nie będzie straszny sprawdzian z fauny i flory polskiego lasu.

Monika Halagiera