Szkoła Podstawowa nr 4 im. Powstańców Styczniowych

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3176528
    • Do końca roku: 227 dni
    • Do wakacji: 34 dni
  • Jadłospis

Witaj Maj, Trzeci Maj… lekcje historii w terenie

Tak, ważne są te dni których jeszcze nie znamy, przyszłość jest bardzo ekscytująca, ale, aby z sukcesem wkraczać do przyszłości, należy godnie żyć w teraźniejszości i czerpać wiedzę z przeszłości.

Przybliżymy Wam informacje na temat naszych  majowych świąt: Święta Pracy, Dnia Flagi, okoliczności uchwalenia w Polsce pierwszej Konstytucji.

 1 maja ustanowiono Międzynarodowym Świętem Pracy w 1889 roku. To nie był wymysł Związku Radzieckiego ani czasów PRL-u, wolne od pracy w dniu 1 maja zawdzięczamy Stanom Zjednoczonym. 

Pierwsze Święto Pracy ustanowiono 1 maja 1890 roku. W Polsce powojennej 1 maja oficjalnie został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym ustawą z 1950 roku. W PRL-u 1 Maja był jednym z najważniejszych świąt państwowych. 

W tym dniu organizowało się huczne i barwne pochody i wiece. Gromadziły one miliony Polaków – zbierali się oni nie tyle z sympatii dla ówczesnej władzy, co z obowiązku: mało kto bowiem odważył się opuścić pierwszomajowy pochód lub odmówić niesienia transparentu czy flagi. 

W pochodach szli robotnicy i rolnicy, uczniowie i studenci, strażacy, milicjanci i pracownicy naukowi wyższych uczelni – słowem „cały naród pracujący i uczący się” w PRL-u. Prześcigano się w pomysłach na uatrakcyjnienie przemarszu: budowano olbrzymie platformy i dekoracje przestrzenne, dzieci wymachiwały własnoręcznie przygotowanymi bukietami z kolorowych bibułkowych kwiatków, straż, wojsko i milicja prezentowały swój sprzęt bojowy. 

Były flagi, hasła, okrzyki, pieśni, transparenty i napisy, mające pokazać całemu światu, że my – Polacy łączymy się w tym szczególnym dniu z robotnikami całego świata.

 Po upadku komunizmu Święto Pracy straciło na znaczeniu. Od 2004 roku 1 maja jest dniem upamiętniającym inne ważne wydarzenie w historii Polski – nasze wstąpienie do Unii Europejskiej. 

Dnia 20 lutego 2004 Sejm RP ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o: dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. 

Drugiego maja organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Biało-czerwone balony, wstążki flagi, kolorowe murale, happeningi – tak wyglądała tegoroczna Majówka z Polską. 

W ostatnich latach powszechnym stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński i kontynuowany on jest przez kolejnych prezydentów. 

  • Czym dokładnie jest polska flaga? 

Według prawa, jest to prostokątny materiał o biało-czerwonych barwach pasowych o proporcjach 5:8. Flaga może mieć wymiary 100 cm na 160 cm. 

Jednak gdyby ten materiał z biało-czerwonymi barwami miał inne wymiary to nie będzie flagą, tylko barwami, bo nie spełnia podstawowych kryteriów proporcji zapisanych dla flagi Polski. Barwy narodowe nie są same w sobie chronione, ale barwy w proporcjach flagi tak. 

  •  Skąd się wzięły barwy biało-czerwone?

Z naszego godła. Barwa biała dla flagi narodowej wywodzi się od orła białego, czerwień od koloru pola, na którym jest orzeł umieszczony. O tych konkretnych barwach zadecydował Przemysł II w 1290 roku. Biały jest na górze, a czerwony na dole. Natomiast same proporcje 5:8 zostały ustalone i przyjęte w 1920 roku. 

  • Dlaczego czerwony jest na dole, a biały na górze? 

Biały reprezentuje orła białego, czyli godło państwowe, natomiast pole, na którym jest on prezentowany jest czerwony. Dlatego ważniejszy kolor jest na górze, a mniej ważny na dole. 

 

3 Maja obchodzimy święto upamiętniające uchwalenie naszej pierwszej Konstytucji. Konstytucja to najważniejszy dokument państwowy napisany w formie uchwały sejmowej. 

Słowo konstytucja pochodzi od łacińskiego constituo – czyli urządzać, ustanawiać, regulować. Konstytucja to akt prawny, określany także jako ustawa zasadnicza. 

W Konstytucji zapisane są najważniejsze prawa i zasady ustrojowe obowiązujące w państwie. 

Uchwalenie Konstytucji miało dla Polaków szczególne i bardzo ważne znaczenie. Ustanowione prawa dawały nadzieję na zaprowadzenie ładu i porządku w państwie. Konstytucja została uchwalona 3 maja 1791 roku podczas obrad Sejmu Czteroletniego.

Konstytucja jako ustawa rządowa miała na celu poprawę stanu politycznego kraju, między innymi ograniczenie przywilejów demokracji szlacheckiej czy zlikwidowanie wolnej elekcji. 

Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już w maju 1791 roku. 

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 roku. 

Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 roku, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. 

Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku.

W tym roku obchodzimy 233 rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 Maja.

W ostatnich tygodniach kwietnia taką historię poznawaliśmy w terenie. Nasze lekcje odbywały się w różnych zakątkach miasta. Poznawaliśmy miejsca związane ze świętami majowymi, szczególną uwagę zwracaliśmy na  pomnik  upamiętniający Uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Fotorelacja z naszych zajęć: