MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten promuje wartościową literaturę i grafikę dla najmłodszych odbiorców.

Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo.

Organizatorem tegorocznego święta została Japońska Sekcja IBBY. Jego hasło przewodnie autorstwa Eiko Kadono brzmi: „Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni”.

Nana Furiya, japońska artystka wizualna o międzynarodowym umyśle, stworzyła do tego przesłania plakat.

W tym roku nasza szkoła również włączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

3 kwietnia mury naszej szkoły odwiedziły dwie postacie z baśni- Calineczka i Czerwony Kapturek, które sprawdzały znajomość baśni oraz książek dla dzieci. Przepytywani byli nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice. Okazało się, że wszystkie egzaminowane osoby świetnie poradziły sobie z pytaniami dotyczącymi utworów dla dzieci. Warto zaznaczyć, że akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Tego dnia rozstrzygnęliśmy także konkurs plastyczny na najpiękniejszą ilustrację do baśni Hansa Christiana Andersena. Ilość prac konkursowych, a także ich wysoki poziom, zachwyciły jury. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, a zwycięzcom    i uczniom wyróżnionym gratulujemy talentu plastycznego i niezwykłej kreatywności.

Laureaci 0-III:

I m. Małgorzata Trzaska Ib

II m. Hanna Woźnica Id

III m. Zuzanna Baranowska IId

Wyróżnienia:

Dawid Jaworski IIIb

Mikołaj Siedlecki Ib

Nadia Bartnicka IIc

Laureaci IV-VIII:

I m. Nina Kęsicka VIIb

II m. Stefania Ventova-Haidamachuk Vc

III m. Zofia Olko IVc

Wyróżnienia:

Marika Białonoga Vb

Maria Cieślik VIIIa

Aleksandra Orłowska IVb

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto, które przypomina nam o tym, że warto czytać książki. A dlaczego? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzę, rozwijają pamięć i wyobraźnię, uczą kojarzenia faktów czy logicznego myślenia. Potwierdzają to słowa Aleksandra Puszkina: ,,Czytanie to najlepszy sposób uczenia się. Czytanie najlepszą nauką’’.

Izabela Głażewska

Karolina Wolińska-Miller