1 marca Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W klasach 4-8 nauczyciele historii przeprowadzili warsztaty poświęcone tematyce żołnierzy niezłomnych. Ponadto na parterze znajduję się wystawa tematyczna, która porusza tą jakże ważną tematykę.

Święto to zostało wprowadzone przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się  narzuconej siłą władzy komunistycznej. Za swoją bohaterską postawę zapłacili najwyższą cenę – swoje Życie.

Kogo określamy mianem żołnierzy wyklętych? „Żołnierze Wyklęci” to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy od 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli „bandytami” i „faszystami”. Zakłamywano ich historie, wypaczano cel, o który walczyli, starano się wymazać ich ze społecznej pamięci. Naszym moralnym obowiązkiem jest pamiętać i kultywować to jak ważne dla naszej historii święto.