Szkoła Podstawowa nr 4 im. Powstańców Styczniowych

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3154035
    • Do końca roku: 238 dni
    • Do wakacji: 45 dni
  • Jadłospis

Kalendarium na luty

W lutym obchodzimy wiele świąt, jednak do tych najważniejszych zaliczamy następujące: Ofiarowanie Pańskie, Tłusty Czwartek, Ostatnia sobota karnawału, Ostatki, Popielec, Dzień Zakochanych (Walentynki). W religii chrześcijańskiej zdecydowanie najważniejszym jest zakończenie okresu karnawału oraz rozpoczęcie Wielkiego Postu, który rozpoczyna 40-to dniowy okres przed Wielkanocą. Poniżej znajdziecie kilka faktów oraz ciekawostek na temat wymienionych wyżej świąt i ważnych dni w luty.

2 luty – Ofiarowanie Pańskie, lub inaczej nazywane Świętem Matki Boskiej Gromnicznej jest obchodzone zawsze 2-go lutego, czyli na 40 dni po Bożym Narodzeniu. Jest jednocześnie jednym z najstarszych świąt katolickich, a obchodzimy je już od IV wieku. W dniu tym wierni upamiętniają złożenie Jezusa w Świątyni. W przeszłości to święto było obchodzone o wiele bardziej uroczyście niż odbywa się to w dzisiejszych czasach.

8 luty  - Tłusty czwartek to dzień, w którym możemy sobie pozwolić  na zjedzenie  bardziej tłustych potraw niż zwykle. To właśnie symbolem tego święta są pączki, choć dla wielu faworki są tymi ulubionymi. Tradycja jedzenia tych słodkości pochodzi jeszcze z starożytności, a dokładniej z starożytnego Rzymu, wtedy świętowane było nadejście wiosny nazywane tłustym dniem. Ten  dzień różnił się od innych tym, że jedzono tłuste potrawy i pito wino, na deser serwowano ciasto chlebowe przypominające pączki nadziewane słoniną i boczkiem.

10 luty - Ostatnia sobota karnawału – jest to zazwyczaj dzień ostatnich hucznych imprez kończących ten okres. Karnawał ma swoje początki we Włoszech. Jednakże największa i obecnie najbardziej znana zabawa karnawałowa odbywa się w Rio de Janeiro w Brazylii. Czaskarnawału  tradycyjnie rozpoczęło święto Trzech Króli, a kończy go  Środa Popielcowa (Popielec), która jest świętem ruchomym i przypada na 46 dni przed Wielkanocą. W tym roku będzie to 14 lutego, co oznacza 39 dni czasu na ucztowanie, a niedziela 10 lutego jest ostatnią niedzielą tego okresu.

14 luty - Walentynki czyli dzień zakochanych. Pochodzą z starożytnego Rzymu, wtedy to święto było nazywane luperkalią. Walentynki pierwotnie powstały, aby uczcić śmierć św. Walentego, który w czasach gdy Rzymem panował cesarz Klaudiusz II i były zakazywane zawieranie związków, aby mężczyźni mogli w pełni poświęcić się walce. Wtedy śluby  po kryjomu udzielał właśnie on, czyli              św. Walenty, który był biskupem i lekarzem. Gdy cesarz się o tym dowiedział skazał  go na egzekucje, był to właśnie 14 luty. Dzień przed śmiercią biskup zakochał się w pewnej niewidomej dziewczynie której siła jego miłości miała przywrócić wzrok. Z czasem święto przekształciło się w dzień zakochanych. Więcej na temat tego święta dowiesz się w artykule o walentynkach na stronie (…)

21 luty - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – jedno z może mniej znanych i dość nowych świąt. Do Polski dotarło w 2012 roku, a na świecie obchodzone jest od 25 lat. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony aby wszyscy ludzie na całym świecie mogli czcić własny język, aby sobie uświadomili to jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych – tych regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych które mają szeroki zasięg i tych,  których używają tylko nieliczni. My w Polsce musimy pamiętać o tym, że dbając o nasz język chronimy naszą kulturę i naszą Polska tożsamość.   

Blanka Vc