Maraton Pisania Listów

W ubiegłym tygodniu na lekcjach języka angielskiego uczniowie brali udział w akcji Amnesty International Maraton Pisania Listów.

Czym jest Maraton?

Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich.

Udział w Maratonie miał wymiar bardzo praktyczny, ponieważ ćwicząc swój angielski można pomóc osobie, której prawa człowieka są łamane. My w tym roku przedstawiliśmy uczniom postać Chaimy Issy, a oto jej krótka historia:

W ciągu dwóch lat od przejęcia władzy w państwie przez prezydenta Kaisa Saieda przestrzeganie praw człowieka w Tunezji uległo pogorszeniu, wiele sądów nie jest niezależnych, a wolność słowa jest atakowana. Chaima jako jedna z pierwszych osób publicznie sprzeciwiła się działaniom prezydenta. Teraz grożą jej lata więzienia, a nawet kara śmierci.

Jak widać język angielski może być narzędziem do pomagania innym i to właśnie robimy w naszej szkole.

Paweł Parchomenko