Dzień Głośnego Czytania

Na dzień 29 września przypada nietypowe święto – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to święto zarówno przyjemne, jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w 2001 roku w Polskiej Izbie Książki. Jako patronkę wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Nasza biblioteka po raz kolejny obchodzi to święto organizując sesje czytelnicze. W tym roku w obchodach Dnia Głośnego Czytania wzięły udział: grupa 0A i 0B, klasa 1a, 1b, 1c, 3c, 3d oraz świetlica szkolna. Uczniowie wysłuchali z zainteresowaniem fragmentów tekstów: „Kozucha kłamczucha”, „Pamiętnik Czarnego Noska”, „Mama Mu na rowerze”, „Alojzy@kot w podróży”, „Bułeczka rządzi”. Następnie opowiedzieli o tradycji czytelniczej w swoich rodzinach oraz ulubionych książkach. Dzieci obejrzały również piękne ilustracje do książek. Wyzwanie pięknego i głośnego czytania spodobało się słuchaczom, więc zapadła decyzja, by spotkać się za rok na wspólnej uczcie czytelniczej.

Książka to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci. Rozwija pamięć, pobudza wyobraźnię, poszerza słownictwo, ale przede wszystkim pozwala przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest dobrą okazją do wspólnego spędzania czasu dziecka z rodzeństwem, rodzicami, dziadkami czy kolegami, a także do budowania więzi. Warto więc obchodzić je każdego dnia.

Przyjemnego czytania!

Wasza Biblioteka