Szkoła Podstawowa nr 4 im. Powstańców Styczniowych

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3143551
    • Do końca roku: 242 dni
    • Do wakacji: 49 dni
  • Jadłospis

Wiosna, ach to ty!

 Ciepły powiew wiatru, pierwsze wiosenne kwiaty, śpiew ptaków za oknem- nadeszła astronomiczna i kalendarzowa wiosna. Pierwszy dzień wiosny, przypadający 21 marca, jest dniem szczególnym. To symboliczne zakończenie zimy i powitanie wiosny. Na naszej półkuli północnej, równonoc wiosenna przypada na przełomie 20 i 21 marca, dlatego nazywana jest równonocą marcową. Na półkuli południowej wiosnę wita się z 22 na 23 września. Podczas zajęć uczniowie poznali zwyczaje związane z pierwszym dniem wiosny- m.in. u dawnych Słowian jare gody, topienie Marzanny, wiosenne porządki i inne,a także zwyczaje panujące na świecie związane z wiosną.

Wiosna w muzyce i w malarstwie była również tematem naszych zajęć. Wysłuchano utwór ,,Wiosna” Antoniego Vivaldiego oraz zapoznano uczniów z obrazami malarzy polskich m.in. Józefa Chełmońskiego ,,Wiosna”, ,,Bociany”, ,,Kaczeńce”, Władysława Podkowińskiego ,,Strumień miedzy drzewami” oraz Leona Wyczółkowskiego ,,Wiosna-wnętrze pracowni artysty”, ,,Magnolie”.

Nauczyciele świetlicy  prowadzili także zajęcia plastyczne. Dzieci wykonały wiosenne kwiaty z kolorowego papieru, bibuły, wazony z kwiatami, portret Pani wiosny, biedronki oraz kurczaki metodą origami. Zapoznano uczniów z wierszem E. Szelburg-Zarembiny
„Wiosna idzie”. Dzieci wspólnie z nauczycielami odczytały przysłowia ludowe o tematyce wiosennej, a także rozwiązywano zagadki związane z tą porą roku.

 

                                                                                              Anna Jagiełło-Zamojska