Wyprawa: „ Szlakiem piastowskim”

W dniach 14-15 grudnia 2021r.  w naszej szkole odbyła się wycieczka edukacyjna dla klas 5a i 5d w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Wycieczka miała charakter tematyczny zgodny z podstawą programową dla klasy 5  - „ Szlakiem piastowskim”.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania  Kolegiaty św. Piotra i Pawła oraz NNMP, Mysią Wieżę, gdzie Popiela myszy zjadły w Kruszwicy. Następnie udaliśmy się do Gniezna, gdzie w Muzeum Początków Państwa Polskiego odkrywaliśmy historię naszego narodu. . Zwiedziliśmy, jakże ważną budowlę dla Polski- Katedrę Gnieźnieńską ze słynnymi drzwiami gnieźnieńskimi i srebrną trumną św. Wojciecha – Katedra pw. Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha.

Po pełnym dniu wrażeń, udaliśmy się na nocleg do Biskupina, który oczarował nas swoją magią miejsca z przed 700 lat p.n.e.

W drugim dniu zwiedziliśmy Poznań z jednym z najpiękniejszych rynków w Europie ze słynnymi Koziołkami. Ostrów Tumski- miejsce pochówku pierwszych Piastów- Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Z zaciekawieniem słuchaliśmy przewodnika, który oprowadzał nas po Bazylice Archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła oraz poznaliśmy historyczny zespół miasta - Poznania.

W godzinach popołudniowych udaliśmy się do Muzeum Rogala Marcińskiego. Tam odbył się pokaz wypieku rogala, wysłuchaliśmy gwary i historii miasta, następnie zaproszono nas na degustację wypieczonych słodkości.

I tak nasza wycieczka dobiegła końca, trzeba było wracać do domu. Nasza podróż śladami pierwszych Piastów była pasjonująca, oprócz zwiedzania i poznawania nowych miejsc mieliśmy okazję bliżej poznać siebie. Polecamy każdemu taką wyprawę w „głąb historii”, ale również możliwość bliższego poznania  kolegów i koleżanek.

Uczniowie klasy 5a i 5d