Dobra książka… czyli nasze propozycje

‘’Akademia Dobra i Zła” to seria książek autorstwa Somana Chainani. Wydano 6 tomów w języku angielskim i 5 w polskim. Książka jest z gatunku science fiction oraz fantasy, pierwszy tom “Akademia Dobra i Zła” ukazał się w 2015 roku.

Seria opowiada o dwóch przyjaciółkach - Sofii i Agacie, które po skończeniu trzynastu lat trafiają do tytułowej Akademii. Piękna, zawsze uśmiechnięta Sofia trafia do Akademii Zła, gdzie ma pielęgnować brzydotę, a wiecznie ponura Agata – do Akademii dobra, gdzie musi zamienić ukochane czarne ubrania na różowo-niebieski mundurek. Żadna z nich nie jest zadowolona i początkowo Sofia próbują zamienić się z Agatą miejscami, z kolei jej przyjaciółka chce jak najszybciej opuścić Akademię, gdyż poznała jej mroczny sekret, obie są jednak pewne, że to Sofia powinna uczyć się jak być księżniczką i zdobyć serce księcia, a Agata pielęgnować brzydotę. Pewnego dnia trafiają do gabinetu Dyrektora i zaczyna się ich własna baśń. Jednak baśnie mają to do siebie, że wygrywa w nich Dobro, a Zło zostaje zniszczone, a przecież któraś z nich jest Dobra, a druga - Zła. Tylko... Która?

“Akademia Dobra i Zła” to seria poruszająca tematy Dobra i Zła, Dziewczyn i Chłopców, Prawdy i Kłamstwa, Starego i Nowego, Przeszłości i Teraźniejszości. Na pierwszy rzut oka wszystko jest przewidywalne, nudne, dziecinne, ale im dalej, tym historia bardziej nas zaskakuje, staje się nieoczywista, mroczna. Nie jest to zwykła baśń dla dzieci, wręcz przeciwnie, bo tu nic nie jest takie, jakim się wydaje. Seria uczy nas o akceptacji siebie, związkach, które nie zawsze będą kolorowe, o tym, czym tak naprawdę jest Dobro, że świat nie jest czarnobiały, a ma wiele odcieni i to od nas zależy nasz los.

Serię powinny przeczytać przede wszystkim osoby, znudzone powtarzanymi w seriach fantasy i science fiction schematami, fani Harrego Pottera, Opowieści z Narni czy Percego Jacksona.

Ania Królak 8 a