Szkoła Podstawowa nr 4 im. Powstańców Styczniowych

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3177323
    • Do końca roku: 226 dni
    • Do wakacji: 33 dni
  • Jadłospis

Coś dla ciała i ducha czyli V Dni Kultury Żydowskiej

W dniach 22-23 listopada  2019 roku uczniowie klasy VIII b (opieka A. Sudakowska, B. Szmidt) mieli okazję uczestniczyć w warsztatach pieczenia chałek (prowadzenie R. Płotczyk z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN).

Zajęcia odbyły się w gościnnych progach restauracji „Diavola” przy placu Kilińskiego 5 – bardzo dziękujemy.

Termin był nieprzypadkowy – chałka w kulturze żydowskiej najlepiej smakuje w piątek i sobotę, króluje wtedy na każdym szabatowym stole.

Szabat lub szabas (z hebrajskiego: „odpoczywać”, „ustać”, „obserwować”, „zaprzestać działalności”) to w judaizmie dzień świąteczny, który trwa
od zachodu słońca w piątek do godziny po zachodzie słońca w sobotę.

Tradycyjnie na żydowskich stołach chałki są dwie, symbolizują bowiem podwójną porcję manny, którą Żydzi dostali od Boga kiedy wyruszyli z Egiptu do Izraela by świętować szabat na pustyni.

Żydowska chałka nie ma kruszonki i jest bardziej wytrawna od jej polskiej, słodkiej wersji. Taką właśnie możemy kupić w każdej niemal piekarni i choć nie ma dla nas takiego symbolicznego znaczenia, ciągle gości na polskich stołach.
Podobnie w kuchni żydowskiej obecne są odpowiedniki polskich gołąbków
czy pierogów tylko pod zmienionymi nazwami.

Tyle opowieści kulinarnych, tymczasem nasi piekarze wypletli świetne chałki oraz ugnietli pizze – oto jak przenikają się kulturyJ

Następnego dnia uczniowie wzięli udział w warsztatach literackich (prowadzenie R. Płotczyk) opartych na powieści M. Szczygielskiego „Arka czasu czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz”. Uczniowie rozmawiali i pisali o sile przyjaźni oraz jej roli w naszym życiu.

Dni Kultury Żydowskiej wpisały się już w kalendarz miejskich wydarzeń, zatem do zobaczenia za rok!