Wycieczka do Doliny Bobrów

Dnia 17.X.2019 r. klasa III b i III d wyruszyły na wycieczkę do Doliny Bobrów.  Na miejscu zostaliśmy pięknie przywitani przez Panią Anię w stroju regionalnym. Po zjedzeniu drugiego śniadanka i wypiciu ciepłej herbatki z pełnymi brzuszkami wyruszyliśmy na zajęcia  wykazać się naszymi zmysłami  rozwiązując zagadki smakowe, dotykowe, wzrokowe. Dowiedzieliśmy się skąd się biorą ziemniaki. Poznaliśmy dawne maszyny rolnicze, które były ciągnięte przez konie np. pług, znacznik, brony itp. Następnie poszliśmy na pole, tam każdy mógł się osobiście przekonać jak wyglądały wykopki dawniej. Kopaliśmy ziemniaki motyką. Po wyzbieraniu wszystkich ziemniaków z pola udaliśmy się do kuchni, w której stał piec kaflowy i tu zadziała się nasza kolejna przygoda kulinarna. Musieliśmy obrać ziemniaki oraz je utrzeć na tarce. Dowiedzieliśmy się, ze rozczyn z utartych ziemniaków nosi nazwę trocina. Z utartych ziemniaków, mąki, jajka, pani gospodyni smażyła pyszne placki. My w tym czasie udaliśmy się na plac zabaw i boisko sportowe. Tam było mnóstwo śmiechu i zabawy. Skakaliśmy w workach, biegaliśmy w jednym kaloszu-  gumofilcu (to dla nas nowe słowo). W wyśmienitych humorach, po skończonej zabawie, udaliśmy się, aby zjeść placki ziemniaczane. Po zjedzeniu placków czekała nas kolejna fajna niespodzianka. Dowiedzieliśmy się skąd się bierze len i jakie narzędzia są wykorzystywane do uzyskania pięknego, lnianego włosia,( np. międlica) i na czym się tka- na krosnach. Poznaliśmy też dużo ciekawostek na temat pracy kobiet w domu. Jak dawniej się prało- na tarze, kijenką oraz co to jest żelazko z duszą.
                Na zakończenie naszej wspaniałej przygody zjedliśmy kiełbaski z ogniska przygotowane przez gospodarza i w wyśmienitych humorach, z pełnymi głowami wiadomości oraz wypełnionymi brzuszkami wróciliśmy do szkoły.

Opracowała : Dorota Cymbalińska, Hanna Drobek.