100 biegaczy na stulecie odzyskania Niepodległości

Niepodległość można uczcić na wiele sposobów. Piękne akademie, ciekawe konkursy i wzruszające koncerty to oczywiście nie wszystko. Wysiłek fizyczny połączony z dobrą zabawą może być także świetną formą uczczenia wyjątkowej rocznicy: stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  Myśl ta przyświecała pomysłodawcom testu Coopera zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 4 im. Powstańców Styczniowych w Mińsku Mazowieckim. Test był częścią projektu Szkoła dla Niepodległej realizowanego we współpracy ze Studium Prawa Europejskiego

w Warszawie. Dnia 13 października 2018 roku spowity pięknym jesiennym słońcem stadion przy ulicy Budowlanej był terenem wspaniałej imprezy, gdzie 100 osób na stulecie odzyskania niepodległości wzięło udział w dwunastominutowym treningu wytrzymałościowym, którego normy zostały ustalone przez amerykańskiego lekarza Kennetha Coopera jeszcze w latach 60. XX wieku na potrzeby amerykańskiej armii. Zadaniem uczestnika było przebiegnięcie jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut. Wyniki interpretuje się w oparciu o tabele uwzględniające wiek i płeć.

Dyrektor szkoły podczas otwarcia imprezy podkreślił wartość spotkania. Zaznaczył, że jest to bieg przede wszystkim ku czci Niepodległej, ale także bieg ku zdrowiu i integracji środowiska lokalnego, ponieważ wśród uczestników próby znaleźli się nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również rodzice i osoby sympatyzujące ze Szkołą Podstawową nr 4 w Mińsku Mazowieckim. Swoją obecnością zaszczycił nas także dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

12 minut nieprzerwanego biegu to nie lada wyzwanie. Trzeba było wykazać się wytrzymałością, hartem ducha i silną motywacją. Tego wszystkiego z pewnością  nie zabrakło uczestnikom testu. Ubrani w narodowe barwy – to znaczy białe i czerwone koszulki z hasłem Szkoła dla Niepodległej, podzieleni na cztery grupy, dzielnie znosili trudy biegu. Grupom przewodniczyli liderzy – nauczyciele wychowania fizycznego. Do wysiłku zachęcał doping publiczności oraz muzyka w rytmie największych przebojów ostatnich lat. Z towarzyszeniem słynnego już Despacito wielu biegaczy ukończyło próbę tanecznym krokiem. Na twarzach setki uczestników widać było zmęczenie pomieszane z radością. Wszyscy to znamy: wysiłek zwieńczony sukcesem zawsze sprawia ogromną satysfakcję. Czas przeznaczony na interpretację wyników i przygotowanie dyplomów wykorzystano nie tylko na odpoczynek, ale i na poszerzenie wiedzy o ważnych wydarzeniach roku 1918.  Uczniowie klasy III gimnazjum przybliżyli słuchaczom atmosferę towarzyszącą pierwszym dniom niepodległości w krótkim, acz interesującym rysie historycznym przygotowanym przez nauczyciela historii.

Oto odrobina statystyki: łączny dystans wszystkich biegaczy okazał się imponujący, bo wyniósł 290400 metrów. Średnia biegu 100 zawodników to 2094 metry, a najmłodszy uczestnik próby miał zaledwie 3 lata. Wiadomo jednak, że tabele to nie wszystko. Liczy się głównie atmosfera,
a ta na stadionie MOSiR-u była wyjątkowa. Nikt nie rywalizował, bo nie o zwycięstwo przecież chodziło. Ważna była dobra zabawa i szczytny cel. Zwycięzcami okazali się wszyscy, którzy stanęli na mecie, bo wykazali się odwagą, zaangażowaniem i wytrzymałością.  100 lat temu Polacy walczyli
o wolność i zwyciężyli, dziś uczestnicy testu walczyli ze słabością, zmęczeniem i bólem. Historia lubi się powtarzać: oni także wygrali.