Kalendarium kwietniowe

Zapraszam do przeczytania spisu ważniejszych świąt które odbyły się oraz  odbędą w kwietniu i maju. W tym okresie w naszym kalendarzu jest wiele świąt kościelnych, ale początek maja każdemu z nas kojarzy się z „majówkowym weekendem” – jest to ciąg trzech państwowych świąt, które pozwalają nam skorzystać z odpoczynku od szkoły, a naszym rodzicom od pracy.

Poniżej znajdziecie krótki opis tych świat:

• 1 kwietnia, Prima Aprilis-dzień żartów i różnego rodzaju psikusów, obchodzony na całym świecie. Święto powstało w XVI w.  Wyrażenie „prima aprilis” pochodzi z języka łacińskiego i po przetłumaczeniu na język Polski oznacza „pierwszy kwietnia”. Ta tradycja polegająca  na robieniu żartów, kawałów i celowym wprowadzaniu innych w błąd. Pamiętajcie: „Prima Aprilis uważaj, bo się pomylisz”.
  • 7 kwietnia, Dzień Bożego Miłosierdzia-obchodzone w pierwsza niedziele po Wielkanocy, dlatego jest świętem ruchomym. Przed tą niedziela od wielkiego piątku, przez 9 dni odmawiamy koronki do Bożego Miłosierdzia, należy ja odmawiać o 3 po południu. W tym dniu można uzyskać odpust zupełny, czyli danie nam laski odpuczenia win i kar.
  • 22 kwietnia, Międzynarodowy Dzień Ziemi – w tym dniu staramy sobie przypomnieć jak ważna jest dla nas czysta planeta.  Często w szkołach i przedszkolach są organizowane akcje z okazji tego dnia.   W ten dzień możemy posprzątać zanieczyszczone parki i lasy, wziąć udział w zbiórce elektro odpadów lub wspólnie sadzić nowe rośliny.
  • 1 maja, Międzynarodowe Święto Pracy –a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto Pracy obchodzone jest na całym świecie już od 1880 roku, natomiast w Polsce zostało ustawiona jako święto państwowe dopiero w 1950 roku. Kiedyś obowiązkowe pochody, dziś dzień wolny od pracy i szkoły. Święto ma upamiętnić strajk pracowników Chicago w 1 maja 1886 r , mający wprowadzić 8-godzinny dzień pracy. Przedtem pracowano 12 godzin sześć  dni w tygodniu, wiec była to duża zmiana.
  • 2 maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej –jest to stosunkowo nowe święto, wprowadzone 20 lutego 2004 r. Święto, które ma wyrażać szacunek dla symboliki Polski, jakim jest flaga oraz upamiętnić naszą historie i barwy narodowe. Tego dnia z dumą wywieszamy biało-czerwoną flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy.
  • 3 maja, Święto Konstytucji 3 Maja – jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone na pamiątkę uchwalenia Konstytucji określającej działania państwa oraz prawa i obowiązki obywateli. Konstytucję uchwalono 233 lat temu, w 1971 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Święto jest ustawowym dniem wolnym od pracy i szkoły.
  • 26 maja, Dzień Mamy – tego dnia co roku obchodzimy dzień naszych ukochanych i niezastąpionych mam. Jest to jedno z najpiękniejszych i najbardziej osobistych świąt w roku. Z tej okazji życzę Wszystkim Mamom, które to czytają jak najwięcej powodów do radości ze swoich pociech, uśmiechu każdego dnia , pogody ducha, samych słonecznych dni oraz spełnienia marzeń.
  • 30 maj, Boże Ciało-nazywane inaczej „ Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa” jest to święto ruchome , które zawsze wypada 60 dni po Wielkanocy. W kościele tego dnia ksiądz odprawia specjalna msze, wtedy chodzimy wokół kościoła do czterech ołtarzy, które wskazują cztery strony świata. Obchodzimy je radośnie i dziękczynnie, bo świętujemy w nim przemianę chleba i wina w ciało i krew pana Święto pochodzi z 1245 roku, w którym Jezus objawił się śo. Juliannie z Cornillon z prośbą o ustanowienie nowego święta ku czci Eucharystii.

Blanka Vc