WYCIECZKA DO CENTRUM EDUKACJI LEŚNEJ W CELESTYNOWIE

W minioną środę, 6 kwietnia  wybraliśmy się z klasą 2a i 2b na wycieczkę edukacyjną do Nadleśnictwa w Celestynowie.

Pracownicy Nadleśnictwa przygotowali dla nas ciekawe zajęcia edukacyjne, dzięki którym poszerzyliśmy naszą wiedzę przyrodniczą i rozwinęliśmy umiejętność obserwowania otaczającej nas przyrody. W budynku Centrum zwiedziliśmy ekspozycję przedstawiającą mieszkańców lasów warszawskich:  majestatyczne jelenie, okazałe łosie – symbol Nadleśnictwa Celestynów, znane wszystkim: dziki, sarny, bobry, łasice, lisy, zające oraz ptaki: sowy, puchacze, kruki, wilgi, sójki, jastrzębie. W czasie lekcji słuchaliśmy i odgadywaliśmy ich odgłosy,  poznaliśmy czynności życiowe oraz sposoby przygotowania zwierząt do zimy.

Po ekspozycji przenieśliśmy się do miniaturowego lasu, czyli sali z makietą przedstawiającą cykl życia lasu, gdzie zobaczyliśmy etapy rozwoju drzewostanu od nasionka do dojrzałego drzewa oraz poznaliśmy pracę leśników. Utrwaliliśmy także wiadomości dotyczące zbierania runa leśnego zwłaszcza grzybów.

Ognisko i pieczenie kiełbasek zakończyło pobyt w Centrum. Spotkanie z lasem i jego mieszkańcami przyczyniło się do rozbudzenia ciekawości poznawczej wśród dzieci, podniesienia świadomości ekologicznej i kształtowania postaw proekologicznych.

Agnieszka Wysocka

Karolina Roguska