Przedwiośnie czyli zaranie wiosny

Co to jest przedwiośnie?

Uczniowie uczestniczyli w pogadance dotyczącej okresu przedwiośnia. Zwrócono uwagę na intensywne zmiany zachodzące w tym czasie w przyrodzie. Uczniowie  wyruszyli w świat przyrodniczych obserwacji przedwiośnia-w świat roślin i zwierząt. Poznali gatunki roślin, które budzą się do życia i sygnalizują nadchodzącą wiosnę m.in. śnieżyczkę przebiśnieg, krokus spiski, zawilec gajowy, sasankę wiosenną, knieć błotną, a także gatunki drzew i krzewów, które kwitną w tym czasie: leszczyna pospolita, wierzba iwa, derenie, wiązy, olchy, olsze i topole. Wzbogacono również wiedzę uczniów na temat zwyczajów zwierząt m.in można obserwować przeloty i przyloty ptaków m.in. bocian biały, drozd śpiewak, jaskółka dymówka, skowronek polny, zięba zwyczajna, kopciuszek, szpak zwyczajny oraz odloty ptaków wędrownych, które u nas zimowały np. gil, jemiołuszka, kwiczoł, zięba jer.

Dzieci wykonały prace plastyczne: ,,Przebiśniegi”, ,,Bociany w gnieździe”
oraz ,,Pani wiosna”.

Anna Jagiełło-Zamojska