„PIÓREM PISANE…”

Dawniej kaligrafia była jednym z przedmiotów w szkole. Na szczęście od kilku lat panuje moda na  naukę starannego i estetycznego pisania. Ludzie coraz chętniej sięgają po stalówki i kreślą kolejne litery. Wśród wielu projektów była też kaligrafia polskiej konstytucji czy przepisywanie powieści Tolkiena. Kaligrafia uczy cierpliwości, dokładności, koncentracji, bo przecież pisząc piórem, nie możemy czegoś zetrzeć czy usunąć tak jak w komputerze.

W naszej szkole z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbył się konkurs kaligraficzny ,,Piórem pisane …”. Uczniowie mieli za zadanie przepisać fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Tej trudnej pracy podjęło się 27 osób. Niektórzy, jak sami mówili, ze względu na pomyłki przepisywali tekst kilka razy.

Komisja konkursowa oceniała:

-   estetykę wykonanej pracy,

-   walory artystyczne (oryginalność, technikę oraz kompozycję pracy),

-   czytelność oraz prawidłowe rozmieszczenie tekstu,

-   poprawność ortograficzną i interpunkcyjną,

-   właściwe łączenie liter,

-   równomierne położenie liter.

Laureatów konkursu wyłoniono w dwóch kategoriach wiekowych.

Klasy VI-VIII

I miejsce – Julia Michalik kl. 8e

II miejsce – Aleksandra Wójcik kl. 7b

III miejsce – Zofia Korzeń kl. 8c

Klasy IV-V

I miejsce – Ewelina Pastuch kl. 5b

II miejsce – Natalia Tomera kl. 4c

III miejsce – Gabriela Wotalska kl. 5c

Prace uczniów można zobaczyć w szkolnej bibliotece. Towarzyszy im wystawa twórczości Barbary Galińskiej, artystki lubującej się w kaligrafii, założycielki Warszawskiego Domu Kaligrafii promującego pismo odręczne.

Anna Jagiełło-Zamojska

Magdalena Grudzińska