• Odwiedziny: 3051955

Przyjazna świetlica

Celem działalności świetlicy opiekuńczo - wychowawczej jest wszechstronny rozwój osobowości wychowanków. Pomoc w rozwoju psychofizycznym, społecznym i duchowym dziecka, kształtowanie właściwych postaw społecznych oraz odnalezieniu się we współczesnym świecie, w którym istnieje wiele zagrożeń.

Świetlica prowadzi następujące formy pracy środowiskowej:
- pomoc w kryzysach szkolnych, rodzinnych, rówieśniczych, osobistych
- zajęcia socjoterapeutyczne
- zajęcia edukacyjne: odrabianie lekcji, wyrównawcze zaległości w nauce, reedukacja
- organizację czasu wolnego, rozwój zainteresowań, organizację zabaw
- zwiększające kulturę osobistą np. nauka zasad zachowania przy stole, nauka higieny
- dożywianie
- zajęcia profilaktyczne dotyczące alkoholu, nikotyny, narkotyków poprzez pogadanki, dyskusje, burzę mózgów, dramę
- zajęcia profilaktyczne dotyczące komunikacji, samooceny, asertywności, nauki radzenia sobie ze stresem, rozpoznawania uczuć i emocji.

Świetlica opiekuńczo-wychowawcza wspiera rodzinę, opiekunów prawnych, zapewnia pomoc dzieciom. Współpracuje z ośrodkiem pomocy społecznej i innymi instytucjami. Troszczy się o zdrowie dziecka i jego prawidłowe nawyki, zapewnia pomoc w odrabianiu prac domowych i dba o prawidłowy rozwój umysłowy. Zapewnia działania związane z kształtowaniem prawidłowych postaw społecznych.

HARMONOGRAM PRACY PRZYJAZNEJ ŚWIETLICY

12:40 – 14:40

B. Szmidt

A. Samociuk

B. Szmidt

REGULAMIN PRZYJAZNEJ ŚWIETLICY

Działalność Świetlicy prowadzona jest w oparciu o Ustawę z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 z późniejszymi zmianami) oraz Ustawę z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej  (Dz. U. Nr 149, poz. 887)

Rozdział I

Zakres Działania

Cele i zadania Świetlicy realizowane są w następujących formach:

a)    zajęć opiekuńczo-wychowawczych,

b)    zajęć kulinarnych, sportowych, komputerowych, plastycznych, muzycznych, organizowanych dla grupy,

c)    codziennej pomocy przy odrabianiu zadań domowych, nadrabianiu zaległości szkolnych i przyswajaniu bieżącego materiału,

d)    organizacja gier i zabaw ruchowych, rozwijanie zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień,

e)    organizowanie imprez i uroczystości świetlicowych,

f)     kształtowanie nawyków kultury życia codziennego i kultury osobistej,

g)    współdziałanie z rodzicami i nauczycielami uczniów korzystających ze świetlicy,

h)    utrzymania kontaktu z instytucjami wspierającymi dziecko i rodzinę,

i)     wydawania posiłków i udzielania pomocy rzeczowej.

Rozdział II

Organizacja pracy

1. Świetlica organizuje zajęcia w blokach tematycznych, np. kulinarne, wyrównawcze, informatyczne, profilaktyczne, kulturowe.
  2. Liczba wychowanków w grupie wychowawczej wynosi 20 uczniów jednocześnie.
  3.  W zajęciach mogą uczestniczyć wolontariusze, którzy pomagają w organizowanych zajęciach.
  4.  Świetlica jest czynna zgodnie z harmonogramem zajęć w danym roku szkolnym.
  5. Świetlica realizuje swoje zadania wg rocznego planu pracy opiekuńczo-wychowawczej świetlicy.

Rozdziała III

Wychowankowie

1. Do świetlicy szkolnej przyjmowani są uczniowie Szkoły Podstawowej klas I-VIII, w tym w szczególności dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, niepełnych, wielodzietnych i wychowawczo zaniedbanych.
  2. Kwalifikowania i przyjmowania uczniów do świetlicy dokonuję się na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców (opiekunów) dziecka.
  3. Kwalifikacji i przyjmowania uczniów do świetlicy dokonuje pedagog i psycholog przy współpracy z wychowawcami klas.
  4. Prawa i obowiązki ucznia uczęszczającego do świetlicy określa Regulamin Świetlicy.
  5. Wychowankowie korzystają w zależności od potrzeb ze wszystkich lub wybranych zajęć.
  6. Wychowankowie mają prawo do:

a)    uzyskania pomocy w rozwiazywaniu swoich problemów

b)    ochrony i poszanowania swojej godności oraz życzliwego i podmiotowego traktowania

c)    wyrażania własnych poglądów we wszystkich sprawach, które ich dotyczą

d)    prawidłowo zorganizowanej opieki

e)    rozwijania zdolności i zainteresowań

f)     korzystania z urządzeń i pomieszczeń świetlicy

g)    posiłku.

7. Wychowankowie są zobowiązani do przestrzegania zasad zawartych w regulaminie. Niestosowanie się do zasad zawartych w regulaminie świetlicy

Rozdział IV

Pracownicy Świetlicy

1. Pracownikami świetlicy są: nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, psycholog szkolny, nauczyciel wos.
  2. Planowanie pracy w świetlicy jest poprzedzone spotkaniem zespołu nauczycieli pracujących w świetlicy.

Dokumentacja

1. Świetlica prowadzi dokumentację dotyczącą pobytu wychowanków, a w szczególności:

- deklaracje  rodziców dotyczące pobytu dziecka w świetlicy,

- dziennik zajęć,

- sprawozdania z działalności Przyjaznej Świetlicy realizowanych zadań zgodnie z planem pracy,

- roczny plan pracy opiekuńczo-wychowawczej.

Rozdział V

1. Regulamin świetlicy opracowuje zespół nauczycieli pracujących w świetlicy.
  2. Propozycje zmian w Regulaminie omawiane są podczas spotkań zespołu nauczycieli pracujących w świetlicy.