Kalendarium – kwiecień 2021

1 kwietnia  (czwartek) - Międzynarodowy Dzień Ptaków, Prima Aprilis, Wielki Czwartek

2 kwietnia  (piątek) - Światowy Dzień Autyzmu, Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci, Wielki Piątek

3 kwietnia  (sobota) - Wielka Sobota

4 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc, Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom

5 kwietnia  (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny, Dzień Leśnika i Drzewiarza

7 kwietnia  (środa) - Dzień Pamięci o Holocauście, Światowy Dzień Zdrowia

8 kwietnia  (czwartek) - Międzynarodowy Dzień Romów

10 kwietnia  (sobota) - Dzień Służby Zdrowia

11 kwietnia  (niedziela) - Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem, Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona, Dzień Radia, Święto Bożego Miłosierdzia

12 kwietnia  (poniedziałek) - Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki

13 kwietnia  (wtorek) - Światowy Dzień Pamięci Ofiar

14 kwietnia  (środa) - Dzień Ludzi Bezdomnych, Święto Chrztu Polski

15 kwietnia  (czwartek) - Międzynarodowy Dzień Kombatanta (osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych czy powstaniach)

16 kwietnia  (piątek) - Dzień Sapera

17 kwietnia  (sobota) - Światowy Dzień Chorych na Hemofilię

18 kwietnia  (niedziela) - Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

20 kwietnia  (wtorek) - Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy

22 kwietnia  (czwartek) - Międzynarodowy Dzień Ziemi

23 kwietnia (piątek) - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

24 kwietnia  (sobota) - Dzień Zwierząt Laboratoryjnych, Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży

25 kwietnia  (niedziela) - Międzynarodowy Dzień Sekretarki Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, Światowy Dzień Malarii

26 kwietnia  (poniedziałek) - Światowy Dzień Własności Intelektualnej, Dzień Drogowca i Transportowca

27 kwietnia (wtorek) - Światowy Dzień Grafika

28 kwietnia  (środa) - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

29 kwietnia (czwartek) - Międzynarodowy Dzień Tańca

Wielkanoc

To dobrze nam wszystkim święto Zmartwychwstania Pańskiego, obchodziliśmy w tym roku 4 kwietnia. Nie ma ono stałej daty, jest świętem ruchomym. Jest jednocześnie najstarszym i najważniejszym świętem dla chrześcijan. Wielkanoc poprzedzają trzy również ważne dni – Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota – oraz kolejnego dnia po niej – Poniedziałek Wielkanocny i śmigus-dyngus. To drugie, nazywane inaczej lanym poniedziałkiem, jest starym słowiańskim zwyczajem praktykowanym już od XIV wieku. Dawniej śmigus i dyngus różniły się od siebie. W śmigus panował zwyczaj bicia się po nogach witkami wierzby i oblewania wodą. Podczas dyngusa natomiast odwiedzano dalekie rodziny i krewnych. Niegdyś istniało też przekonanie, że im bardziej panna była mokra, tym miała większe powodzenie, a polewanie wodą miało sprzyjać płodności. Do dzisiaj połączono te dwa obrządki razem, a polewanie się wodą ma głównie symboliczne znaczenie, chociaż dla dzieci wciąż stanowi świetną zabawę.

Julia M.