Konkurs fotograficzny Wolność jest w nas.

Wolność jest w nas – pod takim hasłem odbył się w Szkole Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim konkurs fotograficzny będący realizacją kolejnego zadania projektu Szkoła dla Niepodległej. Wpłynęło 20 prac uczniów z klas IV-VII.

Wydawać by się mogło, że młodzi ludzie nie przywiązują zbyt dużej wagi do pojęcia będącego przedmiotem konkursu, bo przecież żyją w wolnym kraju i czują się w nim bezpiecznie. Jest jednak zupełnie inaczej. Na uczniowskich fotografiach widać, że nieodłącznym towarzyszem wolności są biało – czerwone barwy – symbol naszej narodowej tożsamości. Dzieci łączą więc wolność z patriotyzmem, a ten przejawia się w różnorodny sposób. Mamy świętowanie narodowych rocznic, ważnych dla Niepodległej wydarzeń (fotografia z uroczystości upamiętniającej bitwę pod Stoczkiem). Jest przywiązanie do symboli narodowych (zdjęcie ucznia z biało – czerwoną flagą). Nie mniej ważna okazuje się pamięć o tych, którzy za wolność zginęli (fotografia pomnika poległych rozświetlonego ogniem wdzięcznych za Niepodległość Polaków).
          Dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim wolność jest wartością bardzo cenną. Wespół z nią istnieje patriotyzm, który przejawia się szacunkiem do narodowych symboli i pamięcią o tych, którzy za wolność polegli.