Konkurs pięknego czytania

Piękne czytanie tekstów o tematyce patriotycznej to kolejne wydarzenie w naszej szkole związane z obchodami Stulecia Niepodległej. Tym razem konkurs – przygotowany i przeprowadzony przez panią Sylwię Giedzińską i panią Monikę Halagierę – podzielony był na dwa etapy: w pierwszym uczniowie zaprezentowali interpretację tekstów przygotowanych przez siebie. Czytali o dobroci i hojności królowej Jadwigi, o Lechu i białym orle. Z uwagą wysłuchaliśmy też legendy o Piaście Kołodzieju i fragmentu Starej baśni Kraszewskiego. Dzieci czytały pięknie. II etap konkursu był trudniejszy, ponieważ należało czytać – bez uprzedniego przygotowania – fragmenty niełatwej książki Ewy Skarżyckiej O wielkich Polakach.  Przyznaję, że i z tym wyzwaniem uczniowie poradzili sobie znakomicie. Zaprezentowali sylwetki uczonych, odkrywców, poetów, którzy mówili po polsku i kochali po polsku, którzy zadziwili Europę i świat. Nie mogło więc zabraknąć wspomnienia o Fryderyku Chopinie – Poecie Fortepianu przemycającym w mazurkach armaty. Usłyszeliśmy o Adamie Mickiewiczu, Janie Kochanowskim i Henryku Sienkiewiczu, którzy nie żałowali pióra i atramentu, aby służyć Ojczyźnie. Dzieci czytały też o Janie Matejce malującym dzieje Polski, generale Józefie Wybickim – autorze Mazurka Dąbrowskiego i o księdzu Jerzym Popiełuszce, który zginął za prawdę.

Uczestnicy konkursu byli świetnie przygotowani. Czytali pięknie i ciekawie. O wielkich Polakach słuchaliśmy więc z zainteresowaniem i przyjemnością. Oto wyniki konkursu:

I miejsce – Zuzanna Pielasa z klasy IVa,
II miejsce – Natalia Sabak z klasy IVc,
III miejsce – Filip Augustyniak z klasy IVf.

Wyróżnienia:

Oskar Szymański z klasy IVa,
Zuzanna Jarek i Joanna Malesa z klasy IVe,
Aurelia Zgutka z klasy IVf.

Monika Halagiera