Szkoła Podstawowa nr 4 im. Powstańców Styczniowych

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3049191
    • Do końca roku: 278 dni
    • Do wakacji: 85 dni
  • Jadłospis

Konkurs poezji, prozy i piosenki o tematyce patriotycznej

Kolejny już raz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim udowodnili, że takie wartości jak Ojczyzna, Niepodległość, Patriotyzm są dla nich bardzo ważne. Liczny udział dzieci i młodzieży w 2. edycji konkursu poezji, prozy i piosenki o tematyce patriotycznej to piękny wyraz wdzięczności tym, którzy za Polskę walczyli i ginęli. W tym roku konkurs miał wymiar szczególny, ponieważ obchodzimy stulecie Niepodległej.

Zmagania młodych artystów oceniało jury w składzie: pan Paweł Parchomenko jako przewodniczący, pani Dorota Cymbalińska, pan Stanisław Halagiera oraz – z ramienia Samorządu Uczniowskiego – Wiktora Stradczuk z klasy III gimnazjum. Pani dyrektor Katarzyna Szlendak powitała serdecznie wszystkich uczestników, wyraziła zadowolenie, że tematyka konkursu wzbudziła zainteresowanie tak wielu młodych ludzi oraz skierowała do nich gorące życzenia powodzenia i wspaniałych doznań artystycznych.

Oceniający brali pod uwagę głównie dobór repertuaru oraz interpretację tekstu. Liczyły się również: odpowiednia intonacja, ruch i gest sceniczny. Uczniowie oceniani byli w dwóch kategoriach tematycznych – recytacja i śpiew – oraz w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0-III, IV-VI oraz VII i III gimnazjum.

Przewodniczący jury – pan Paweł Parchomenko podkreślił, że występujący byli znakomicie przygotowani, a w recytacji i śpiewie wyrażali szczere emocje. Poziom był bardzo wyrównany, ale jurorzy wyłonili tych najlepszych. W kategorii klas 0-III najbardziej podobała nam się Julia Zowczak z klasy IIe, której recytacja wiersza Twój dom zapewniła I miejsce. II miejsce zajęła Martyna Sadoch i wiersz Moja mała ojczyzna. Na III miejscu uplasował się duet w składzie: Wiktor Domański i Aleksander Gajek z wierszem Polska. Jurorom bardzo podobał się występ dwóch zespołów wokalnych. Uczniowie klasy IIa (Katarzyna Kurek, Aleksandra Niemczak, Tomasz Rosa, Lena Orzechowska, Liliana Więckun, Natalia Kędzia i Blanka Jarocka) oraz grupa Wspaniała czwóreczka z klasy IId to zdobywcy I miejsca ex aequo. Uczniowie nie tylko pięknie śpiewali. Podobał nam się także ruch sceniczny, piękne stroje i biało – czerwone elementy choreografii. II miejsce zajęła grupa 0A ślicznie wykonaną Piosenką młodego patrioty, a III miejsce – Śpiewające brzdące z klasy Ic i wybrana przez nich piosenka Historia Polski.

Uczniowie klas IV-VI nie ustępowali poziomem młodszym. I miejsce wyrecytowała Dominika Kobza z klasy Vc, która w wiersz Polska włożyła całe swoje serce. Aniela Kowalczyk z klasy VIa i jej interpretacja Pieśni o żołnierzach z Westerplatte także zyskała uznanie jurorów, którzy występ nagrodzili II miejscem. III należało do Natalii Sabak z klasy IVc, która pięknie „opowiadała” liryczną Gawędę o miłości ziemi ojczystej. W śpiewie najlepszy okazał się Janek Młoduchowski z klasy Vd. Jego dźwięczny wysoki głos zachwycił jurorów, którzy przyznali uczniowi I miejsce za piosenkę Białe róże. Aniela Kowalczyk z klasy VI a wyśpiewała II miejsce pieśnią Miejcie nadzieję, a III – Zosia Osińska ładną interpretacją tekstu Dziś do ciebie przyjść nie mogę.

Wśród najstarszych uczestników zmagań – uczniów klas VII i III gimnazjum bezkonkurencyjny był Mateusz Łuniewski z klasy III e, który wzruszył wszystkich recytacją wiersza Mazowsze. Przyznano mu I miejsce. Tenże Mateusz akompaniował na skrzypcach do piosenki Sen o Warszawie, którą wykonywali uczniowie jego klasy wraz z wychowawcą – panią Magdaleną Zygnerską. Był to występ naprawdę wyjątkowy. Stał się nie tylko hołdem złożonym Niepodległej, nie tylko wyrazem przywiązania do naszych małych ojczyzn, 
ale także świadectwem tego, że twórczość Czesława Niemena jest nieśmiertelna.

Stulecie Niepodległości można czcić na wiele sposobów. Niewątpliwie jednym z najpiękniejszych jest śpiew i recytacja patriotycznych tekstów. Występy naszych uczniów są na to wystarczającym dowodem.

Monika Halagiera