Akademia na stulecie niepodległości

Nikt nie ma wątpliwości, że stulecie niepodległości Polski to święto wyjątkowe. Czcimy je w rozmaity sposób – także wierszem i piosenką. 9 listopada wszyscy uczniowie naszej szkoły ubrani w galowe stroje uczestniczyli w uroczystej akademii przygotowanej przez klasę VII b i c pod kierunkiem pani Moniki Halagiery, Barbary Szmidt, Beaty Bieniek i pana Stanisława Halagiery. Występujący podkreślali wagę pojęć: Ojczyzna, Wolność, Niepodległość. Przybliżyli losy Polski i sposoby walki o niezawisłość od I rozbioru po 1918 rok. Wyjaśniali, że patriotyzm w naszych czasach to codzienne podejmowanie wysiłku, aby stać się lepszym i pokonywanie własnych słabości. Mamy przecież dług wobec tych, którzy za wolność zginęli. Wdzięczność za nasze spokojne dziś sny możemy najlepiej wyrazić codzienną pracą, nauką i uczciwością.

Pieśni wskrzeszające bohaterski czas oraz wzruszające życzenia spokoju, słońca na co dzień i gwiazd w pogodne noce, które uczniowie złożyli Polsce, wypełniły drugą część akademii, ale nie one były najważniejsze. O godzinie 11.11, w ramach akcji Śpiewamy dla Niepodległej, wszyscy uczniowie i nauczyciele odśpiewali czterozwrotkowy Mazurek Dąbrowskiego, składając w ten sposób hołd Tej, co nie zginęła.
Uroczystość zwieńczył ciekawy akcent: Wiktoria Kurel – laureatka III miejsca Powiatowego Konkursu Krasomówczego wygłosiła piękny tekst o orle, który od 18 lat dumnie spogląda na mińszczan z cokołu przy ulicy Stary Rynek, a symbolizuje patriotyzm i niezłomność tych, którzy walczyli o Niepodległość.