Piknik z EBU i Eurodesk Polska czyli warto przekraczać granice

28 września 2018 r. delegacja uczniów z klas IIIe i IIIt (Jakub Bondel, Julia Jakubowska, Krzysztof Saryusz-Szarski i Marta Płochocka) uczestniczyła w konferencji dla młodzieży (opieka Magdalena Zygnerska).

Celem spotkania było poznanie zakresu działania Biura Eurodesk Polska, o czym opowiedział nam jego dyrektor Wawrzyniec Pater.

Dowiedzieliśmy się o możliwościach studiowania za granicą, o formach wolontariatu w dowolnie wybranym kraju Unii Europejskiej (z organizacją ściśle współpracuje też Szwajcaria, w tym roku dołączyła również Ukraina), stypendiach, praktykach czy grantach i stypendiach za wysokie wyniki w nauce. Możliwości są niezliczone!

Od zeszłego roku Unia Europejska funduje bilety na podróże po Europie – wystarczy wejść na stronę eurodesk.pl. Unia chce aktywizować młodych, chce pokazać, że mogą mieć realny wpływ na stan rzeczy, że mogą prowadzić swoje biura i nawet zatrudniać dorosłych w ramach opieki! (na razie eksperymentalnie takie miejsce działa we Flandrii).

Po wykładzie przeszliśmy do EDU LAB czyli budynku działań Fundacji Elizy Bujalskiej, gdzie przy dźwiękach muzyki, kuchni francuskiej oraz bawiąc się w quiz na temat wolontariatu w Europie miło spędziliśmy czas.

W spotkaniu uczestniczył również Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski.