Konkurs na plakat upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Rok 1918 istnieje w świadomości uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim jako data wyjątkowa, o doniosłym znaczeniu. Przekonały nas o tym prace plastyczne będące częścią realizowanego projektu Szkoła młodych patriotów. Otrzymaliśmy 25 plakatów upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykonane zostały przez uczniów klas IV – VI oraz II i III gimnazjum.

Prace są różnorodne, ale podkreślają jedną, bardzo ważną rzecz: niepodległość musieliśmy sobie wywalczyć, nie była nam dana. Dominują więc plakaty ukazujące sceny batalistyczne. Naszą uwagę zwróciła też praca przedstawiająca rannego żołnierza Powstania Listopadowego, który po ciężkiej walce odpoczywa pod drzewem – niemym świadkiem niedawno rozegranej bitwy będącej kolejnym krokiem na drodze ku niepodległości.

Powstanie Styczniowe – najkrwawsze spośród polskich zrywów niepodległościowych również nie zostało pominięte przez naszych uczniów. Plakat Pamiętamy ze zdjęciem pomnika Powstańców Styczniowych - który znajduje się na terenie naszej szkoły – i dwie daty: 1863, 2018 to wyraźny dowód, że młodzież wie, jakiej ofiary potrzeba było, abyśmy mogli dziś czcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Warto zwrócić uwagę również na plakaty, które ukazują symbol Niepodległej. Biały orzeł w koronie pięknie prezentuje się na pracach, w których widać dumę i radość młodego Polaka doceniającego fakt, że żyje w niepodległej ojczyźnie.

Wszystkie plakaty są bardzo interesujące, ale jeden spośród nich przykuwa uwagę szczególną, ponieważ łączy w sobie dwie ważne rocznice obchodzone przez nas w tym roku: 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego oraz 100. odzyskania przez Polskę niepodległości.