W hołdzie powstańcom

Społeczność szkoły przy ulicy Siennickiej corocznie przygotowuje miejskie uroczystości z okazji kolejnych rocznic wybuchu powstania styczniowego. Jest to uzasadnione obecnością na naszym terenie Miejsca Pamięci Narodowej – bardzo ważnego dla historii Mińska Mazowieckiego. To właśnie przy ulicy Siennickiej, podczas powstania styczniowego rozegrał się tragiczny epizod – rosyjscy dragoni dokonali krwawej egzekucji około dwudziestu powstańców.

Po odzyskaniu niepodległości mińszczanie ufundowali na cześć poległych krzyż oraz pamiątkową tablicę. W 1963 roku w setną rocznicę wybuchu powstania wzniesiono w tym miejscu pomnik, który w 2003 roku staraniem władz miasta został zrekonstruowany.

Po reformie oświaty obiekt przy ulicy Siennickiej funkcjonuje jako Szkoła Podstawowa nr 4. Życzeniem całej społeczności było, aby patronami szkoły zostali Powstańcy Styczniowi. Nasz wniosek zyskał aprobatę Rady Miasta, a dnia 30 stycznia 2018 roku odbyła się doniosła uroczystość nadania szkole sztandaru. Ceremonię poprzedziła Msza Święta  w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny, podczas której został poświęcony sztandar. Następnie wszyscy zebrani udali się pod pomnik, aby oddać cześć poległym powstańcom.

W tym uroczystym dniu zaszczycili nas swoją obecnością posłowie  na Sejm RP: Pani Teresa Wargocka, Pan Czesław Mroczek oraz Pan Daniel Milewski. Przybyli także wicestarosta miński Pan Krzysztof Płochocki, Burmistrz Mińska Mazowieckiego Pan Marcin Jakubowski, Wójt Gminy Mińsk Mazowiecki Pan Janusz Piechoski oraz  przedstawiciele   duchowieństwa,   związków   zawodowych,  służb  mundurowych,  instytucji  miejskich, a także licznie zgromadzeni goście. Dyrektor szkoły Pan Mirosław Samociuk serdecznie podziękował fundatorom sztandaru, wyrażając nadzieję, że jego symbolika będzie stanowiła podstawę edukacji obywatelskiej naszych uczniów. Uroczystość  zakończył  występ  artystyczny:  najmłodsi  popisali  się w  tańcu  historycznym, a starsi w różnorodnych formach scenicznych przybliżyli sylwetki bohaterów powstania z 1863 r.

Słowa "Bóg - Honor - Ojczyzna - Nauka" uwiecznione na sztandarze to hołd  Rycerzom Niepodległej oraz dewiza wychowawcza dla naszej szkoły – szkoły z wartościami.

G. Kałczewiak, A. Bielecka
Fot. Jarosław Niemczak