Konkurs poezji, prozy i piosenki o tematyce patriotycznej

Wydawać by się mogło, że patriotyzm nie jest atrakcyjnym tematem dla młodych ludzi. Nic bardziej mylnego! Tegoroczny konkurs poezji, prozy i piosenki o tematyce patriotycznej wzbudził ogromne zainteresowanie dzieci i młodzieży Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim.

7 grudnia 2017 roku, punktualnie o godzinie 9.00 Pan Dyrektor Mirosław Samociuk powitał 47 uczestników konkursu, widzów oraz jurorów.

Jury w składzie:
- pan Paweł Parchomenko – nauczyciel języka angielskiego i specjalista od małych form teatralnych,
- pani Monika Halagiera – nauczyciel języka polskiego,
- pan Stanisław Halagiera – nauczyciel muzyki,
- pani Dorota Cymbalińska – nauczyciel klas I-III
oraz – z ramienia Samorządu Uczniowskiego – Michalina Dróżdż z klasy VI C

oceniało występy według następujących kryteriów: dobór repertuaru, interpretacja tekstu, pomysłowość wykonania oraz oryginalność interpretacji. Uczestnicy podzieleni byli na trzy kategorie wiekowe: klasy 0-III, IV-VI szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum.

Widzowie i jurorzy byli pod dużym wrażeniem występów uczniów. Młodzi artyści wykazali się świetnym przygotowaniem i ogromną wrażliwością. Klaudia Janczak z klasy IIIj gimnazjum z niekłamanym wzruszeniem zaśpiewała piosenkę Ojczyzno ma ks. Karola Dąbrowskiego. Strofy nieoficjalnego hymnu Solidarności zabrzmiały czystym, pięknym, dziewczęcym głosem. Słuchacze docenili także dynamikę wykonania i znakomite umuzykalnienie Klaudii. Uczennica otrzymała nagrodę specjalną, ponieważ – poza talentem muzycznym – wykazała się także dobrymi umiejętnościami recytatorskimi. Elegia o chłopcu polskim Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wzruszała do łez. Ostatnie słowa wiersza: Czy to była kula, synku, czy to serce pękło? Zabrzmiały w ustach Klaudii szczególnie, bo ukazały tragedię matki żegnającej się z synem i były wymownym głosem pokolenia, któremu przyszło żyć w nieludzkich czasach. Kolejna uczestniczka – Alicja Nazarczuk z klasy III s gimnazjum zwróciła naszą uwagę oryginalnością wykonania Kolędy warszawskiej. Ala – ubrana w białą szatę – niczym anioł, a może niewinna ofiara – skłoniła wszystkich do refleksji nad okrucieństwem wojny i obozów koncentracyjnych, których obrazy prezentowane były w trakcie występu dziewczyny. To wszystko zadecydowało o przyznaniu wrażliwej artystce II miejscaTrzej uczniowie gimnazjum – Mateusz Łuniewski, Krzysztof Ciółkowski oraz Natalia Zagórska otrzymali wyróżnienia. Chłopcy – za oryginalną recytację, a Natalka - za wykonanie (z własnym akompaniamentem gitarowym) piosenki Dziewczyna z granatem.

Uczniowie klas IV – VI nie ustępowali poziomem swoim starszym kolegom. Weronika Głażewska pięknie zinterpretowała wiersz Tadeusza Kubiaka Tu wszędzie Polska. Dominika Kobza uroczo zaprezentowała utwór Marii Konopnickiej Ojczyzna i uplasowała się na II miejscu, zaś III zajęłą Wiktoria Kruk i jej interpretacja Pieśni o fladze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Nie zawiodła nas także część muzyczna. My, Pierwsza Brygada zaśpiewana krystalicznym, dyszkantowym głosem Jana Młoduchowskiego zwróciła naszą uwagę dynamiką i brawurą wykonania. Nic dziwnego więc, że Janek zajął I miejsce. Aniela Ciemerych radośnie i dźwięcznie wyśpiewała II miejsce piosenką Ułani, ułani, a Zofia Osińskalaureatka – III miejsca zaprezentowała Dziewczynę z granatem. Zosia, ubrana
w harcerski mundur, przypominała bohaterkę utworu, która w zielonej sukience walczy o honor i kraj, choć powinna przecież cieszyć się wolnością.

Najmłodsi uczniowie z klas 0-III również stanęli na wysokości zadania. Martyna Sadoch pięknie wyrecytowała wiersz Władysława Bełzy Ziemia rodzinna i zajęła I miejsce
Na drugim uplasowały się: Aleksandra Zabieglińska (utwór Marcina Wolskiego Niepodległość) i Zuzanna Główka (wiersz Polskie ABC). III miejsce zajęła Lena Orzechowska, która przygotowała interpretację Polski Antoniego Słonimskiego.
Zespół z klasy IIIe piosenką Serce w plecaku wyśpiewał I miejsce w swojej kategorii. Radosny i dynamiczny występ wzbogacony był ciekawą inscenizacją. Rozśpiewany żołnierz z ogromnym karabinem na ramieniu kradł serca pięknych dziewcząt. Okazało się, że piosenka patriotyczna nie tylko wzrusza i skłania do zadumy. Może też wywoływać uśmiech
na twarzach słuchaczy. II miejsce zajął zespół z klasy Ia. Dziewczynki zaśpiewały piosenkę Polska i – podobnie jak ów żołnierz – skradły serca … jurorów. III nagrodę odebrały ex aequo: Dominika Sabak i Lena Kropielnicka (piosenka Płynie Wisła, płynie) oraz zespół o wdzięcznej nazwie Wspaniała czwóreczka (piosenka Jestem Polakiem).

Jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia. Wszystkie występy były świetnie przygotowane. Uczniowie wykazali się wrażliwością i znakomitą umiejętnością interpretacji tekstów. Konkurs udowodnił, że takie pojęcia jak: PATRIOTYZM, OJCZYZNA, TRADYCJA są bardzo ważne oraz bliskie sercom i umysłom dzieci i młodzieży Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim.

Monika Halagiera