"Bajki bez barier" - biblioteka poleca rodzicom do czytania z dziećmi

Uczą wrażliwości i otwartości, pokazują jak pomagać i jednocześnie zrozumieć siostrę, kolegę czy sąsiada, którzy się od nas różnią. Uwrażliwiają na problemy, trudności i ograniczenia osób dotkniętych chorobami, zaburzeniami i niepełnosprawnościami.

W przystępny sposób przedstawiają charakterystyczne cechy i zachowanie dziecka, poruszają następujące zagadnienia:

Zespół Aspergera

autyzm

ADHD

epilepsja

zespół Downa

niepełnosprawność ruchowa

zaburzenia mowy

niedosłuch

choroba przewlekła

dziecko niewidome

upośledzenie umysłowe

choroby nerek - dializa

wada serca

atopowe zapalenie skóry

cukrzyca

klasa integracyjna

dysleksja

celiakia

Pozwalają dzieciom znaleźć wyjaśnienie dla "dziwnego" wyglądu czy niezrozumiałych zachowań rówieśników, co niweluje lęk przed nieznanym i sprzyja otwartości na odmienność. Ułatwiają rozmowę o chorobach, niepełnosprawnościach, pomagają w przełamywaniu stereotypów i odkrywaniu wyjątkowości każdego człowieka.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych "ŚWIATEŁKO" za przekazanie serii bajek psychoedukacyjnych do naszej szkolnej biblioteki.