"Siennica dla czystego powietrza na Mazowszu"

Pod takim tytułem 13 listopada odbyły się warsztaty edukacyjne w Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii w Siennicy,  w których uczestniczyli uczniowie z klasy IIIT gimnazjum. Zapoznali się z działaniem i budową  siłowni wiatrowych, kolektorów słonecznych i ich rodzajami z energię cieplną wnętrza Ziem, energią z biomasy, energią płynącej wody, energią fal i pływów morskich i różnymi ciekawostkami związanymi z tym tematem. Następnie w grupach konstruowali siłownie wiatrowe, dokonywali pomiarów prędkości wiatru, napięcia i natężenia wytworzonego prądu.

Po zajęciach laboratoryjnych uczniowie zwiedzali Siennickie Muzeum Szkolne. Była to  lekcja historii i patriotyzmu, opowiadająca o losach uczniów i nauczycieli, którzy walczyli o wolność i suwerenność naszego państwa. Kustosz muzeum opowiedział o 150-letniej tradycji istnienia szkolnictwa na poziomie szkół średnich w tej miejscowości.

Beata Bieniek, Barbara Szmidt