Bliscy i Oddaleni

28.10.2017r. uczniowie naszej szkoły po raz drugi uczestniczyli w III Dniach Kultury Żydowskiej „Bliscy i Oddaleni” organizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim. Wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Jana Kirschenbaumema. Poznali życie codzienne rodziny Żydowskiej, kuchnię, charakterystyczne stroje, święta. Najpierw wysłuchali opowieści o życiu Żydów i Żydówek na naszym terenie przed wybuchem II wojny światowej. Uczyli się pisać alfabetu hebrajskiego. Ciekawostką dla wszystkich uczestników zajęć było to, iż każda litera w języku starohebrajskim miała przyporządkowaną konkretną liczbę. Towarzyszyło jej także znaczenie symboliczne. Następnie w grupach rozwiązywali zagadnienia z książeczki „O Żydach i Żydówkach”. Zajęcia te przyczyniły się do poznania tradycji i kultury żydowskiej, dały możliwość naszym  uczniom zgłębić historię naszych starszych braci w wierze.

B. Szmidt, M. Zygnerska