Jak powstają kolory flamastrów?

Uczniowie koła naukowego zaprosili kolegów z klasy IVA na zajęcia. Tematem zajęć była chromatografia, czyli technika służąca do rozdzielania składników związków chemicznych.  Przy pomocy prostych przedmiotów: szklanki, octu, bibułki filtracyjnej uczniowie sprawdzali, z jakich barw powstały kolory ich flamastrów. Okazało się, że kolory są mieszaniną kilku barw. Ten sam kolor flamastra może mieć różny skład u różnych producentów. Wyniki doświadczeń były zaskakujące. Kolor brązowy okazał się mieszaniną barw żółtej, czerwonej, niebieskiej i pomarańczowej. Kolor czerwony to mieszanina różowego, żółtego i pomarańczowego. Nas najbardziej zaskoczył jednak kolor czarny, bo dopatrzyliśmy się w jego składzie nawet barwy żółtej. Efekty naszej pracy możecie obejrzeć na zdjęciach.